Wiertła

rodzaje wierteł, budowa i oznaczenia, rodzje uchwytów, ostrzenie


WIERTŁO - definicja

Podłużne, wykonane ze stali narzędzie skrawające, osadzone w wiertarce, obracając się, wykorzystuje powierzchnie czołową do wiercenia, rozwiercania i pogłębiania okrągłych otworów.


Uwzględniając rodzaj powierzchni, typ wiercenia oraz rodzaj chwytu, do najbardziej popularnych zaliczamy wiertła:

  • wiertła do metalu z ostrzem stalowym /chwyt walcowy/ - rys. A
  • wiertła do drewna kręte /chwyt walcowy/ - rys. B
  • wiertła do betonu z ostrzem z węglików tzw."widiowe" /chwyt SDS Plus/ - rys. C
  • wiertła do drewna piórkowe /chwyt sześciokątny/ - rys. D
  • wiertła uniwersalne do metalu lub betonu z ostrzem z węglików /chwyt walcowy z trzema płaszczyznami/ - rys. E
  • wiertła do blach /chwyt sześciokątny/ - rys. F
  • wiertła uniwersalne – różne tworzywa /chwyt wtykowy 1 cala - wkrętarka/ - rys. G

wiertła
Wiertła – specyfikacja

Wiertła KRĘTE

Wykorzystywane dla uzyskiwania otworów walcowych. Część robocza i jej średnica to zakres od 0.1 mm do 100 mm. Dostępne w dwóch wariantach:

  • jednolite - produkowane z wykorzystaniem stal narzędziowej, szybkotnącej lub węglików spiekanych
  • łączone – gdzie rdzeń i chwyt wykonane są ze stali konstrukcyjnej, a część robocza pokryta jest płytkami węglików spiekanych.

Jako mocowanie dla tego typu wierteł można wykorzystać: walcowe, sześciokątne /trójszczękowy uchwyt wiertarski/, szybkie i popularne SDS Plus SDS MAX /sprzęt instalatorski/ oraz przy urzyciu stożka Morse’a.

Budowa wiertła skrętnego:
główna krawędź skrawająca, pomocnicza krawędź skrawająca, krawędź poprzeczna (ścin), powierzchnia przyłożenia, rowek wiórowy, pomocnicza powierzchnia przyłożenia (łysinka), rdzeń, chwyt walcowy, zabierak, chwyt stożkowy Morse’a, płetwa.


Wiertła KORONOWE

Wiertła koronowe to artykuły metalowe do Wiercenia otworów o dużej średnicy; materiał kształtowanego przedmiotu, skrawany jest jedynie na obwodzie wykonywanego otworu. Wersja stosowana do głebokich wierceń przypomina kształtem rurę, natomiast rozwiazanie z ostrzami umieszczonymi na obwodzie krawedzi części roboczej, przypomina swoją postacią, „garnek”. Najczęściej spotykane są ostrza z węglików spiekanych. Stalowe ostrza stosuje się, pracując tylko z miękkimi materiałami.


Wiertła PIÓRKOWE

Do wyrobu tego typu wierteł stosuje się stal narzędziową, a zastosowanie znajdują przy obróbce drewna oraz odwiertach w szkle. Część robocza wiertła, ma dwie proste krawędzie skrawające i jest spłaszczona. Dostępne są też, wesje posiadające dodatkowe, wzdłużne ostrza, osadzone na zakończeniu głównej krawędzi skrawającej. Dzięki temu rozwiązaniu, możemy zapobiec strzępieniu się krawedzi tworzonego otworu. Średnica wierteł piórkowych to 10 do 50 mm, a najczęściej stosowany, wzmacniający zamocowanie wiertła chwyt, ma kształt sześcianu.


Wiertła SPIRALNE

Do tego rodzaju zaliczamy także świdry ręczne do drewna. Rozpoznawalną cechą tych wierteł jest jednozwojowy rdzeń, z pojedynczą łysinką, kształtem przypominający spiralę. Wiertło o takiej budowie, posiada duży, pojedynczy rowek wiórowy, co pozwala łatwo usuwać skrawki materiału z uzyskiwanego otworu. Wiertła spiralne, zwieńczone są piórem, żądłem (często ze stożkowym gwintem) oraz skrawaczem, które składają się na końcówkę części roboczej.


Wiertła SPECJALNE

Wiertła o wyjątkowej konstrukcji lub zastosowaniu. Wiertła sękownicze, lufowe wyposażone w kanał dostarczający chłodziwa i odprowadzający wióry (bardzo głębokie odwierty), nawiertaki do nakiełków (zwykłych, łukowych, chronionych) i wiele innych stanowią część tej grupy. Wiertła specjalne to wiertła o specjalnej konstrukcji lub zastosowaniach. Do grupy tej należą na przykład nawiertaki do nakiełków (zwykłych, chronionych i łukowych), wiertła sękownicze do drewna, wiertła lufowe do wiercenia bardzo długich otworów (zazwyczaj zawierające kanały do doprowadzania chłodziwa i odprowadzania wiórów) i inne.


Ostrzenie wierteł

Do ostrzenia wierteł, w zależności od ich typu, używa się uniwersalnych ostrzałek lub specjalnych urządzeń.

wiertła dół
wiertła dół

Główna  |  Dlaczego warto?  |  Teoria w pigułce!

Warto zobaczyć:   Defibrylatory AED | płaskowniki stalowe

Copyright Virtual Services - projektowanie stron internetowych